Spotkanie filmowe w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury 27.11.2015 - Kobiety w islamie
Dodane przez Victoria dnia Listopad 24 2015 19:00:00
Zapraszamy na bezpłatny seans filmowy w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury 27.11.2015 o godz. 19.00 na film "Co wiesz o Elly?". Na fali wstrząsających wydarzeń w Paryżu, fali uchodźców i uchodźczyń w Europie, zalewającą falą nienawiści i 16 Przeciwko Przemocy wobec Kobiet zapraszamy na bezpłatne spotkanie z filmem.
Rozszerzona zawartość newsa
Zapraszamy na bezpłatny seans filmowy w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury 27.11.2015 o godz. 19.00 na film "Co wiesz o Elly?". Na fali wstrząsających wydarzeń w Paryżu, fali uchodźców i uchodźczyń w Europie, zalewającą falą nienawiści i 16 Przeciwko Przemocy wobec Kobiet zapraszamy na bezpłatne spotkanie z filmem. Zastanowimy się w ten piątkowy wieczór nad życiem kobiet w Iranie, czy jest inne, jakie mają problemy, czy się różnimy, a może jednak nie? Jak to jest być kobietą żyjącą w Iranie? Co z islamem, czy religia ma wpływ na życie kobiet? W końcu możemy też odpowiedzieć na pytanie tytułowe filmu czyli Co wiemy o Elly? Na co zwracamy uwagę poznając nową osobę? Co wiemy o innych? Na te pytania może odpowie film z 2008 roku w reżyserii Asghar Farhadi. To wszytko przy kawie, herbacie i ciastku. Zapraszamy.

Poniżej informacja o filmie.

Film „Co wiesz o Elly?” przedstawia nowoczesną twarz Iranu, która dotychczas pokazywana była niezwykle rzadko. To film o niebezpieczeństwie wysyłania nieodpowiednich sygnałów w społeczeństwie, dla którego niezwykle istotne jest przestrzeganie jasno wyznaczonych norm zachowań.

Grupa przyjaciół ze studiów organizuje wspólny weekend nad morzem. Z pozoru niewinne kłamstwo, jakie ma miejsce na początku wyprawy, okazuje się tragiczne w konsekwencjach. Ci młodzi ludzie wydają się swobodni, wyzwoleni, otwarci. Wśród nich jest nieznajoma – Elly. Po jej tajemniczym zniknięciu w czasie sztormu zaczyna się dochodzenie – kim właściwie ona jest? kogo zawiadomić o wypadku? Przeglądając jej markową torbę Louis Vuitton, koledzy natrafiają na adres narzeczonego. Gdy ten przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że bardziej niż to, czy Elly żyje, interesuje go, czy kobieta „nie zhańbiła się”. Honor jest ważniejszy od czyjegoś życia.

Farhadi w mistrzowski sposób buduje psychologiczny dramat, odkrywając warstwa po warstwie prawdę o bohaterach. Zdejmując sieć kłamstw, w którą bohaterowie wplątali siebie samych, zostawia ich nagich wobec własnych sumień.