Dzień Uchodźcy
Dodane przez Victoria dnia Czerwiec 15 2016 09:00:00Zapraszamy do Ratusza ulica Rynek 1 w dniu 20 czerwca 2016 roku na godz. 18.00. Wspólnie oglądamy filmy "Głosem kobiet" oraz "Fatima".
Rozszerzona zawartość newsa


W dniu 20 czerwca 2016 roku zapraszamy do Ratusza w Rzeszowie ulica Rynek 1 na godz. 18.00 gdzie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet Victoria zaprasza na filmy "Głosem kobiet" oraz "Fatima" a w dniu 23 czerwca 2016 roku na godz. 19.00 na film "Zima na Lampedusie".

Zapraszamy do dyskusji na temat uchodźczyń w Polsce oraz kim jest uchodźca, zmierzmy się z naszymi wyobrażeniami.

Spotkanie jest otwarte. Wstęp wolny. Zapraszamy.


Opis filmu
"Zima na Lampedusie"
Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni