Zima na Lampedusie
Dodane przez Victoria dnia Czerwiec 21 2016 12:00:00


ZAPRASZAMY NA POKAZ FILMU

"Zima na Lampedusie" w Ratuszu przy ulicy Rynek 1 w dniu 22 czerwca 2016 roku o godz. 19.00. Po spotkaniu planowana jest dyskusja moderowana przez prezeskę Marzenę Wilk.
Rozszerzona zawartość newsa


ZAPRASZAMY NA POKAZ FILMU

"Zima na Lampedusie" w Ratuszu przy ulicy Rynek 1 w dniu 22 czerwca 2016 roku o godz. 19.00. Po spotkaniu planowana jest dyskusja moderowana przez prezeskę Marzenę Wilk.
Wydarzenie organizowane jest w ramach – „WATCH DOCS – zrób to sam”. Ideą projektu jest edukacja przez filmy dokumentalne poświęcone prawom człowieka, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką
filmową.
Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.